بهترین روش‌ های استخراج طلا از زباله های الکترونیکی


زباله‌های الکترونیکی که شامل تبلت، گوشی، مانیتور، سشوار، کنسول بازی، بلندگو، ریموت و... هستند، مهم‌ترین زباله‌های قرن 21 محسوب می‌شوند. زیرا این زباله‌ها سرشار از منابع باارزشی هستند که در صورت بازیافت صحیح، می توانند کمک شایانی را در راستای دست‌یابی انسان به فلزات با ارزشی مانند طلا،مس، پلاتین، قلع و... انجام دهند.
بنابراین استخراج فلزات با ارزش از زباله‌های الکترونیکی بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که این زباله‌ها به درستی بازیافت نشوند از دو جهت برای انسان مضر خواهند بود: اولا اینکه، با سوزاندن و دفن این زباله‌ها، ضایعات بسیار خطرناکی از روش‌های مختلف وارد چرخه زندگی انسان می‌شوند که می توانند مشکلات بسیاری از جمله مشکلات ریوی، کبدی و کلیوی به وجود آورند. دوما با از بین بردن این زباله‌ها، با استفاده از روش‌های غلط، یک منبع غنی از فلزات با ارزش از دسترس انسان خارج می‌شود.
بنابراین باتوجه به اهمیت این موضوع در دنیای امروز، در ادامه به بهترین روش‌های استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی خواهیم پرداخت.
دو روش موثر در استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی
همواره افراد بسیار زیادی، با استفاده از روش‌های مختلف سعی در استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی داشته‌اند، که گاه توانسته‌اند با تکیه بر علم و تجربه، نتیجه خوبی کسب کنند و گاه با به کارگیری روش‌های اشتباه ضرر و زیان‌های جبران‌ناپذیری را تجربه کرده‌اند.
روش‌های استخراج طلا شامل: استخراج طلا با استفاده از سیانید، استخراج طلا با استفاده از بی سولفات سدیم، استخراج طلا با استفاده از سوزاندن بوردهای الکتریکی، استخراج طلا از طریق اسید کاری، استخراج طلا به روش قالکاری، استخراج طلا به روش بیولوژیکی و...
همان طور که مشاهده کردید روش‌های بسیاری برای استخراج طلا و فلزات با ارزش از زباله‌های الکترونیکی وجود دارند که در ادامه به بررسی موثرترین روش‌ها خواهیم پرداخت.


استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی به روش قالکاری
روش قالکاری از جمله رایج‌ترین روش‌های استخراج طلا است که همواره بازدهی قابل توجهی داشته است. در این روش به تجهیزاتی از جمله: کوره، ظرف‌های آزمایشگاه، اجاق برقی(هات پلیت)، کاغذ صافی، دستکش، شیلد، عینک، لباس ایمنی، هود شیمیایی و همزن نیاز است.
در این روش در ابتدا با استفاده از هر روشی که در دسترس است، زباله‌های الکترونیکی بطور کامل خرد و آسیاب می‌شود، سپس به این مواد فلاکس، شمش مس و سرب افزوده می‌شود. پس از افزودن این مواد، مخلوط به کوره بوته‌ای انتقال می‌یابد تا بطور کامل ذوب شود، پس از گذشت مدت زمان لازم و ذوب شدن مواد، آن‌ها را از کوره خارج می‌کنند تا سرد شوند.
پس از این مرحله و جداسازی سرباره از شمش و کوپلاسیون شمش، نوبت به مرحله اسیدکاری و تیزاب‌کاری می‌رسد. در واقع اسیدکاری و تیزاب‌کاری دو مرحله انتهایی قالکاری هستند که با استفاده از اسیدکاری، مس جداسازی می شود، و با استفاده از مرحله تیزاب‌کاری طلا استخراج می شود. توجه داشته باشید، در صورتی که این دو مرحله به دقت انجام گیرند، خلوص طلای به دست آمده حدود 95% خواهد بود.
استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی به روش بیولوژیکی
در این روش از میکروارگانیسم‌ها برای استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی استفاده می‌شود، این روش در مقایسه با سایر روش‌ها کم‌هزینه‌تر و همراه با آلودگی کمتر است.
دو میکرو ارگانیسمی که در استخراج طلا از آنها استفاده می‌شود: آسپرژیلوس نایجر و Chromobacterium violaceum هستند. البته باید مدنظر داشت که استخراج طلا با استفاده از این روش به کندی صورت می‌گیرد.
آینده استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی
در حال حاضر جامعه بشری به سرعت، به سمت اتمام منابع سطح زمین پیش می‌رود، همچنین با توجه به این که روزانه تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است. می توان متصور شد که جامعه‌ای رشد می‌کند که بتواند به بهترین شکل از پسماندها و زباله‌های الکترونیکی خود استفاده کند. در واقع با توجه به این که سالانه بیش از 50 میلیون تن ضایعات الکترونیکی در سطح جهان تولید می‌شود، تمام کشورها وظیفه دارند تا با روش‌های موثر، این زباله‌های گرانبها را بازیافت کرده و از عناصر ارزشمند آنها بهره ببرند.

وضعیت خرید سپاهان ضایعات از ابتدای سال 1399

مادربرد،کیس،موس،مانیتور های سوخته خرید قطعات کامپیوتر

50%

فیلم های رادیولوژی و سی دی های شکسته قطعات مخابراتی

40%

گوشی های موبایل سوخته و خراب لوازم سوخته موبایل

45%

تلوزیون های سوخته ال سی دی و ال ای دی لوازم الکترونیکی منزل

30%

خرید و تخلیه انبار شما در کمتر از یکساعت، به راحتی می توانید انبار خود را از اجناس اضافی خالی کنید

لیست قیمت خرید ضایعات الکترونیکی را بالای همین صفحه میتوانید مشاهده کنید


   خرید ضایعات الکترونیکی به صورت تکی نداریم، لطفا تماس نگیرید  

اطلاعات تماس

آدرس کارخانه: اصفهان،شهرک صنعتی دولت آباد، خیابان نشاط، پلاک ۱۷۱

 مسائلی: ۰۹۱۳۳۲۶۷۳۲۱   ۰۹۱۳۵۲۷۷۲۷۳ 

ایمیل:info@sepahanzayeat.ir

 سپاهان ضایعات